تجهیزات دوار موجود در خطوط لوله از جمله پمپ، کمپروسور، فن، توربین و … به علت عملکرد خود، لرزشهایی را ایجاد و به خط لوله/ داکت اعمال می کنند که این لرزشها باعث ایجاد سر و صدا، خستگی، استهلاک زودرس خط لوله/ داکت، سازه و سایر تجهیزات می‌شوند که بعضاً ممکن است تبعات بسیار جدی و غیرقابل جبرانی داشته باشند.

استفاده از لرزه گیرهای لاستیکی یکی از روشهای جلوگیری از انتقال لرزشهای به وجود آمده به سایر قسمتهای خط لوله می باشد. یکی از کاربردهای بسیار رایج لرزه گیرهای لاستیکی در قسمت ورودی و خروجی (Suction & Discharge) پمپها، کمپرسورها و توربینها می باشند که علاوه بر جذب لرزشهای موجود، قابلیت خنثی کردن ضربات قوچ و شوکهای به وجود آمده را دارند.

اتصالات لاستیکی در محیط های که سیال محیط حاوی مواد خورنده از جمله آب دریا و انواع اسید و باز باشند استفاده می شود.

تولید لرزه گیرهای لاستیکی روتین از سایزهای (¼1 تا 12 اینچ) و با نام های تجاری  BL-72، آصا، مهاردوقلو و بلادری پلاس می باشند. این قطعات با استفاده ماهیچه های لاستیکی (بلادر) و فلزی ساخته می شوند و کار پخت آنها با گرمکن های برقی صورت می پذیرد.

در مواردی از لرزه گیرهای لاستیکی برای جلوگیری از هدایت الکتریکی و بروز خوردگی گالوانیک استفاده می شود و کاربرد آن در صنایع تاسیساتی، شیمیایی و غذایی می باشد.